Kluczowe elementy budowy
domu energooszczędnego
- Działka
Pierwszy etap, to zakup działki pod zabudowę domu. Należy pamiętać, aby w Urzędzie Gminy sprawdzić, czy w tym miejscu jest możliwe postawienie naszego domu. Gminy na wiele lat planują zagospodarowanie terenów, gdzie ujęte są istotne kwestie dot. zabudowy. Można to zrobić samemu lub skorzystać z pomocy architekta. Dla osób, które nie wiedzą jak się do tego zabrać lub zwyczajnie nie mają na to czasu, najlepszym rozwiązaniem jest pomoc architekta.
- Fundamenty lub płyta fundamentowa
Podstawą każdego budynku jest fundament, który przenosi obciążenia bryły budynku na grunt i oddziela mieszkalną część domu od podłoża. Dzięki temu eliminujemy podciąganie wilgoci z gruntu oraz zmniejszamy straty ciepła wpływając na energooszczędność budowli. Wielkość budynku, rodzaj gruntu, strefa przemarzania, wpływa na parametry fundamentu. Rozwiązanie to, jest znane i powszechnie stosowane w Polsce. Jest też rozwiązaniem tańszym od płyty fundamentowej.
Uproszczony przekrój ściany fundamentowej zewnętrznej F1 :
- tkanina filtracyjna
- styropian XPS o grubości od 12 cm
- 2 x izolacja przeciwilgociowa
- bloczki betonowe
- 2 x izolacja przeciwilgociowa
Płyta fundamentowa
To płyta betonowa, zbrojona i w całości izolowana termicznie od gruntu. Zaletą płyty fundamentowej jest równomierny rozkład obciążenia pochodzącego z budynku na grunt. Można więc ją zastosować tam, gdzie nie są odpowiednie warunki gruntowe pod fundament tradycyjny. Płyta fundamentowa jest szybsza w wykonaniu niż fundament tradycyjny, ale też dużo droższa. Jedną z zalet płyty fundamentowej, jest możliwość wykonania w niej ogrzewania, np. podłogowego, gdzie dodatkowa izolacja pozioma oraz posadzka jest niepotrzebna. Płyta fundamentowa często ma swoje zastosowanie w domach energooszczędnych.
- Ściany konstrukcyjne zewnętrzne
Ściany konstrukcyjne przenoszą obciążenia, które pochodzą od stropu, dachu, własnego ciężaru jak również odziaływań zewnętrznych m.in. wiatru. W domach energooszczędnych muszą zapewnić właściwą izolację termiczną, akumulować ciepło, tłumić hałasy, zapewnić szczelność i być paroprzepuszczalne. Ściany zewnętrzne buduje się jako wielowarstwowe z materiałów o dużej gęstości (betony, silikaty, keramzyt) układanych na cienkiej warstwie klejowej, z zewnętrzną izolacją termiczną ze styropianu lub wełny mineralnej. Styropian jest lekki, twardy, łatwy w obróbce ale słabą ma izolacyjność akustyczną. Wełna mineralna jest elastyczna, niepalna, paroprzepuszczalna, ma dobra izolacyjność akustyczną. Ściana wielowarstwowa, pozwala uniknąć mostków termicznych , to jest miejsc o zróżnicowanym przewodzeniu ciepła.
Przekrój ściany konstrukcyjnej S1
- tynk cienkowarstwowy lub np. płytki klinkierowe (S1a)
- styropian / wełna mineralna od grubości od 15 do 20 cm
- beton / silikat / keramzyt 24cm (18cm)
- tynk cementowo – wapienny
- Strop
Stropy, to elementy konstrukcyjne oparte na ścianach konstrukcyjnych domu. Najczęściej wykonuje się stropy monolityczne (P2). Mają postać płaskich płyt betonowych zbrojonych stalowymi prętami. Wykonuje się je zawsze na miejscu budowy. Są dość pracochłonne , wymagają szalowania i okresu dojrzewania, co pochłania sporo czasu. Alternatywą są stropy wykonywane z gotowych prefabrykowanych zbrojonych płyt lub belek i bloczków stropowych (P2a). W zależności od przeznaczenia przestrzeni nad stropem, dodatkowo można strop izolować i układać posadzkę. Często w przestrzeni pod posadzką na stropie, układa się instalacje do ogrzewania, wody, wentylacji.
Strop monolityczny P2
- panel / terakota
- wylewka cementowa – posadzka
- styropian podposadzkowy
- folia paroizolacyjna
- płyta żelbetowa – monolityczna
- tynk cementowo- wapienny
- Dach
Domy posiadają najczęściej dachy jednospadowe, dwuspadowe, kopertowe, mansardowe i płaskie. W przypadku tych ostatnich mamy stropodachy, tj, stropy np. monolityczne izolowane termicznie i przeciwwilgociowo. Takie dachy nie mają żadnych dodatkowych elementów konstrukcyjnych drewnianych.
Dachy skośne, to dachy zbudowane z konstrukcji drewnianych z impregnowanego drewna najczęściej pochodzenia rodzimego. Więźby dachowe wykonuje się na miejscu budowy łącząc belki konstrukcji. Drugim wariantem są wiązary kratowe. Te przygotowywane są najczęściej w wyspecjalizowanych zakładach z drewna szwedzkiego, które ma większą gęstość. Zaletą tego rozwiązania jest szybkość montażu. Przygotowane w zakładzie kratownice układane są z pomocą dźwigu na przygotowanych ścianach zewnętrznych budynku.
- Okna
W budynkach jednorodzinnych, najczęściej stosowane są okna z profilem z PCV. Przy dużych przeszkleniach, poszukujemy profili sztywnych, tu lepiej sprawdza się drewno i aluminium. Wszystkie one mogą mieć kolory z palety dostępnej u producenta.
Na parametry cieplne okna, maja wpływ zarówno profile jak i przeszklenia. Te drugie stanowią największą powierzchnię w oknie i to one będą mieć decydujące znaczenie. Szyby produkuje się jako zespolone. Standardem są trzy tafle szkła przedzielone ramkami dystansowymi i hermetyczne. Między szybami okna jest powietrze lub argon. Zwiększenie odległości między szybami w oknie, wpływa pozytywnie na jego izolacyjność termiczną i akustyczną.
O tym z jakiej jakości oknem mamy do czynienia, decydują parametry:
- U, współczynnik przenikania ciepła, im mniejszy tym lepszy
- Rw, współczynnik tłumienia hałasów, im większy tym lepszy
- RC, odporność okien na włamanie, im wyższa klasa tym lepiej
Okna mogą być instalowane w otworze okiennym na równo z płaszczyzną ściany zewnętrznej lub są wysuwane poza płaszczyznę ściany wewnętrznej, tzw. Montaż ciepły. Ta metoda montażu okien, stosowana jest w budynkach energooszczędnych i pasywnych.